top of page
  • Obrázek autoraTRADIX

Na akci Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se v přírodě II. ročník dorazilo přes 1 000 lidí!


Ve Starém Městě 19. 9. 2022


Tisková zpráva

Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se v přírodě II. ročník edukativního a zábavného festivalu stavebních řemesel pro rodiny s dětmi, studenty, odbornou ale i laickou veřejnost.


Akce se konala dne 17. září 2022 od 9 – 17 hodin v areálu SOŠG ve Starém Městě pod záštitou Radní Zlínského kraje Ing. Mgr. Zuzany Fišerové, Ph.D. a záštitou města Staré Město.


Pořadatelé akce: Nadační fond Řemeslo pomáhá a SOŠG Staré Město


Po úspěšném loňském ročníku se pořadatelé rozhodli v činnosti pokračovat a navázat tak na věc, která má smysl zejména pro naši budoucí generaci. Už jen fakt, že dorazilo na 1000 návštěvníků i v nepříznivém počasí mluví za vše.


„Spojení dětí, studentů a profesionálů z praxe nám dává čím dál větší smysl. Vytvořili jsme proto

celistvý obraz stavebních oborů, profesí a technologií, přivedli jsme na jedno místo ty nejlepší z nejlepších, profesionály stavaře, pedagogy a studenty a k tomu ještě děti, které teprve o své budoucnosti budou rozhodovat spolu s rodiči. Navštívit nás přišla také celá řada řemeslníků a zástupců stavebních firem s rodinami a užili si tak príma den v naší společnosti.“ Řekla Petra Benešová zástupkyně NF Řemeslo pomáhá


Během celého dne si děti s rodiči mohly vyzkoušet hned několik profesí, vyrobit si spoustu věcí a dokonce postavit dům, položit střechu a sednout si za opravdový bagr. U stanovišť s odborníky na fasády, omítky a barvy se to hemžilo malými mistry výtvarníky, na jednom ze stanovišť vznikaly krásné mozaiky. U pracovních stolů učňů truhlářů a kovoobraběčů ze SOŠG Staré Město vzniklo více jak 200 ptačích budek, u profíků v oblasti elektro nářadí se vrtalo, řezalo a zpracovávalo dřevo, výsledkem byly malé věšáčky do dětských pokojíčků.


Zeptali jsme se několika rodičů co si o akci myslí:

„opravdu skvělá akce, jak pro malé, tak pro věčně otrávené puberťáky, které jsme nejdřív nemohli dostat dovnitř....a nakonec nechtěli odejít! Díky!“


„Bylo to super!...synek si u vás postavil barák....vyrobil si tabulku, vyzkoušel si fasádní barvy, na chvíli se z něho stál pokrývač a má bagristické zkoušky.......díky...bylo to super...“


V kreativních dílnách se z účastníků stávali designéři a odměna za jejich práci na všechny čekala v opravdovém trezoru. Získat k němu kód nebylo jednoduché, strážily jej 2 ježibaby v perníkových chaloupkách. Mnozí také zjistili, že poskládat kostkovou betonovou dlažbu není nic jednoduchého a položit tak byť jen kousek chodníku je hodně náročná práce. Pro ty šťastlivce, kteří to stihli připravili odborníci na stavební chemii výrobu betonových židliček. Všechny děti dostali za splněné zkoušky vysvědčení stavebního mistra a k tomu medaili. Cukrová vata a popcorn nesměl chybět.


„Jsem nadšená, kolik stavebních firem letos přijelo. Je to mnohem více než na náš první ročník. Tímto jsme se utvrdili, že máme téma, které mnohé zajímá, připravit děti na budoucnost v oboru, bez kterého se neobejdeme a kde tak žalostně chybí noví řemeslníci, profíci na stavební obory.“ Sdělila nám své pocity Mgr. Soňa Patočková, zástupkyně ředitele Střední odbornou školu a Gymnázium Staré Město.


„Je úžasné vidět tady nejen profíky z oboru, ty mnohé známe, ale že tady budou ve svém volnu studenti a pedagogové SOŠG, kteří se o nás na stanovištích starali nás úplně dostalo. Moc dobrý počin takové spojení všech dohromady dětí, studentů, učitelů a profíků z praxe.“ Sdělil nám nadšeně jeden z návštěvníků


Nadační fond Řemeslo pomáhá připravil v areálu výstavu fotografií z realizací projektových dnů Mladí architekti a velcí stavitelé ve školách za posledního půl roku od ledna do července 2022.


„Výukový program Mladí architekti a velcí stavitelé, který má sloužit k motivaci dětí a mládeže pro práci ve stavebních či jiných přidružených oborech slavil velký úspěch. Uvědomujeme si nedostatek odborníků v daném oboru a s tím související i nedostatek osvěty pro profese, které pomalu vymírají nedostatkem oborníků.

Již 3 roky pracujeme na programech zaměřených na ty nejmladší, ale nejen na ně, také na jejich rodiče a prarodiče. V rámci našich aktivit ukazujeme a aktivně zapojujeme všechny účastníky do činnosti, které charakterizují stavební řemesla. Součástí aktivit není jen odborná, kreativní a zábavná forma, ale také obsahují sportovní činnost. Smyslem celého programu je ukázat dětem, že stavařina už není dřina, jak tomu bylo dříve, ale fyzická kondice k ní rozhodně patří.

Sdělila Petra Benešová za NF Řemeslo pomáháZa NF Řemeslo pomáhá


Petra Benešová

Manažerka projektůFotogalerie: zdroj SOŠG Staré Město/ NF Řemeslo pomáhá/ DD Uherský Ostroh


https://sosagymsmbch.rajce.idnes.cz/Stavime_budoucnost_aneb_inspirujeme_se_prirodou%2C_2._rocnik/


https://www.facebook.com/remeslopomaha
124 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page